Hřebčín Markes

Chov shetland pony v originálním typu na liniích chovů Marshwood, Wells, Waulkmill, Harviestoun, Kinkell a Transy

placing gif

Kontakt:
Renata Marková
Email: renmar@seznam.cz
Tel.: 00420 723 901 878

Všichni příznivci shetland pony jsou srdečně vítáni,
ale zavolejte prosím předem.

logo marek a syn
placing gif
placing gif

Vrátíme se zpět k liniovému chovu?

Tuhle jsem si ve vzácné volné chvilce vzala do ruky lednové Jezdectví. Otevřu ho na stránce 72, kde na mě vyskočí článek o duchovním otci, učiteli a prezidentu chovatelů Shagya-arabů , panu Otto Dlabolovi, kterého uznává veškerá mezinárodní chovatelská veřejnost. Jak tak čtu úvodní sloupek, zastaví se mi srdce nad jeho slovy, která jsem už mnohokráte slyšela ve Velké Británii ve vztahu k shetlandům od majitelů renomovaných hřebčínů a která jsem vzala za své:
KREVNÍ LINIE MUSÍME S NEJVĚTŠÍ VĚRNOSTÍ, LÁSKOU A CHOVATELSKÝM CÍLEM S POHLEDEM DO BUDOUCNA OPATROVAT JAKO NENAHRADITELNÉ ....
Ptám se sama sebe. Vzchopí se čeští chovatelé a začnou zachovávat cenné krevní linie nebo budou i nadále ve většině případů ve svých chovech připařovat chovné jedince bez ohledu na ně, ovšem s pomyslným výběrem soukromých atributů jako je barva, výška, výkonnost, citové zájmy a podobně?
Při studiu jednotlivých základních linii shetlandů, je známo, že jsou tyto vždy nositeli určitých specifických jak tělesných, tak užitkových vlastností.

Pro celý článek klikněte zde.

Zkoušky výkonnosti pro valachy?

Na sociální síti, jsem dnes zahlédla příspěvky ohledně jednání o možnosti otevření Zkoušek výkonnosti shetland pony pro valachy. Celý den jsem nad touto možností přemýšlela a přemítala, zda-li tento krok bude přínosem pro rozvoj plemene jako takového. Na jednu stranu je sice potřeba pro pracovní valachy otevřít nové možnosti realizace, prezentace a vytvoření určité kvalitativní hodnoty. Ale na druhou stranu je nutné

Pro celý článek klikněte zde.

Klisny versus valaši ve sportu.

Při regionálních výstavách ve výstavních sportovních třídách pro pony bývalo docela často vidět v kruhu především klisny a také poměrně dost klisen, které spolehlivě nesly dítě na zádech a zároveň kolem nich pobíhalo hříbátko - později bylo vedeno. Nejdůležitější pony - pracovní valach se na kolbištích objevoval velice zřídka. Osobně jako pořadatel si pamatuji za posledních 6 let pouze tři valachy ve sportovních třídách pro děti.

Pro celý článek klikněte zde.

Sport versus chov?

Už nějaký čas se mi vkrádá do hlavy myšlenka, že je něco při naší práci na hřebčíně v nepořádku, neboť nemáme ve svém stádě u shetlandů alespoň jednoho dobře přiježděného a jednoho zatahaného poníka vhodného pro prezentaci hřebčína. Lámu si hlavu na tím jak zvládnout ode všeho alespoň část, ale ideální by bylo zvládnou všechno... Ale jak ? Kde vzít čas? Další spolehlivé ruce?

Pro celý článek klikněte zde.

Myšlenky

Jsem moc ráda. Máme na webu možnost prezentovat své myšlenky týkající se vlastně všeho, co souvisí s životem spojeným s našimi poníky a koňmi. Takže... už brzy!

Pro celý článek klikněte zde.