Hřebčín Markes

Chov shetland pony v originálním typu na liniích chovů Marshwood, Wells, Waulkmill, Harviestoun, Kinkell a Transy

placing gif

Kontakt:
Renata Marková
Email: renmar@seznam.cz
Tel.: 00420 723 901 878

Všichni příznivci shetland pony jsou srdečně vítáni,
ale zavolejte prosím předem.

logo marek a syn
placing gif
placing gif

Sport versus chov?

Už nějaký čas se mi vkrádá do hlavy myšlenka, že je něco při naší práci na hřebčíně v nepořádku, neboť nemáme ve svém stádě u shetlandů alespoň jednoho dobře přiježděného a jednoho zatahaného poníka vhodného pro prezentaci hřebčína. Lámu si hlavu na tím jak zvládnout ode všeho alespoň část, ale ideální by bylo zvládnou všechno... Ale jak ? Kde vzít čas? Další spolehlivé ruce?

A tak sleduji se zájmem nový boom kolem dětských jezdeckých soutěží . Jakožto pořadatel akce je velmi ráda podpořím a jakkoliv budu nápomocna. Také jako chovatele mě tato skutečnost těší, neboť je to jedna z cest, jakým způsobem zvýšit tržní poptávku po původových ponících (...našich odchovech..).
Zámerně říkám jedna z cest... a to proto, že shetlandský pony jako takový, má mnoho atribů proč jej chovat, odchovávat a dále zušlechťovat.
V našem hřebčíně se o naše poníky staráme s veškerou péčí, kdy bohužel zbývá už jen velmi málo času pro další aktivity s nimi (sport, zápřah, další).
Přiznám se, že jsme rádi, když stihneme připravit mladá zvířata do výstav pro reprezentaci chovu.
V poslední době však, když dorazíme na akci, tak ze všech stran posloucháme.... Kdy zapřáhneš konečně! Kdy se ukážou poníci pod sedlem? Co s nimi vlastně děláš?
V konečném důsledku se nám pomaličku do podvědomí vkrádá myšlenka, že vlastně když s nimi nic neděláme, tak jsou to k ničemu poníci ,jenom se toulající po pastvině a žeroucí.... Slabší jedinec by mohl začít i pochybovat sám o sobě a své chovatelské práci... Já se ptám, je to tak správně?
Mám za to, že by měl vejít do podvědomí systém chovatelsky vyspělých zemí, kdy ruku v ruce jdou jednak majitelé a držitelé poníků, kteří je ku prospěchu plemene prezentují na všech možných akcích a druhak chovatelé , kteří věnují chovu svůj veškerý čas a produkují koně vhodné právě k prezentaci pro další zájemce.
A ani jeden z nich by neměl mít pocit, že něco zanedbává a dělá špatně. Jestliže někdo "jenom" chová poníky, měl by být na svou práci hrdý a taktéž pokud je jako majitel prezentuje ať už pod sedlem, v tahu či v dalších aktivitách.
Ideálním stavem pro chovatele by byla možnost prezentovat svoje chovy prostřednictvím pronájmů poníků fundovaným sportovcům“, kteří je přivedou k jejich spokojenosti ke sportovnímu využití na nějaký čas a tato se mohou vrátit po letech ve sportovní kariéře znovu do chovu. Tento model je hojně využíván v kolébce chovu shetlandského pony – ve Velké Briánii, ale i v dalších zemích, kde chov shetlandů je na vysoké úrovni po všech stránkách a kdy je prospěšný pro obě strany.
Bylo by pro všechny dobré, kdyby tento systém vešel do vědomí naší malé shetlandářské obce....
Setkání všech nás, nadšenců pro toto malé plemeno by mělo být na výstavách svátkem, kdy i ti jež „jenom chovají“ by měli mít možnost setkávat se s radostí a bez pocitu, že něco nedělám......a měl bych ….

spacer
spacerspacerspacerspacer