Hřebčín Markes

Chov shetland pony v originálním typu na liniích chovů Marshwood, Wells, Waulkmill, Harviestoun, Kinkell a Transy

placing gif

Kontakt:
Renata Marková
Email: renmar@seznam.cz
Tel.: 00420 723 901 878

Všichni příznivci shetland pony jsou srdečně vítáni,
ale zavolejte prosím předem.

logo marek a syn
placing gif
placing gif

Novinky

1.4.2016  Licentace hřebců II.

Na Licentaci hřebců shp jsme poprvé v historii přivezli pro hodnocení valacha - našeho Wells Gold Nuggeta. Tento valach je kastrován velmi krátce, teprve v loňském roce 2015, kdy se prokázaly překážky, jež mu nedovolovaly pokračovat v chovné éře plemenného hřebce. Je to velká škoda, neboť typově a především charakterem si tento chlapec získá každého v jeho blízkosti. Čeká nyní na nového majitele, který se mu bude opravdu s láskou věnovat.

1.4.2016  Licentace hřebců I.

Na letošní první české Licentaci hřebců jsme prezentovali u nás dochovaného hřebce v majetku Lucie Kočovské -
Modráček of Kadov.
Hřebeček byl zapůjčen k našemu odstavenému hřebci, kdy tato vzájemná chovatelská výpomoc pomáhá odchovávat nejen hřebečky ve společnosti dalších a tím se zajistí dobrý základ pro sociální chování všeobecně , včetně každodenního pohybu a tím fyzický rozvoj. Jsme velmi rádi, že jsme Modráčka mohli odprezentovat v kvalitě, kterou jednak předurčoval geneticky výborný chov Lucie a druhak způsob odchovu s citlivým přístupem.

27.3.2016  Milá návštěva

Na konci března jsem měli na hřebčíně milou návštěvu. Dorazila Ivanka Křivá z hřebčína Plamp. Tyto vzácné chvilky jsou pro chovatele svátkem, kterým se zpestří každodenní dřina .

5.3.2016  návrat Merkisayre Janette a Thordale Zsa Zsa

Naše dvě klisny, Merkisayre Janette a Thordale Zsa Zsa byly od loňského léta v pronájmu u sl. P. Mikolášové. V březnu se vrátily a zamířily rovnou ke kamarádce Haničce, do ráje pro poníky - celoročně pastviny s lesem a přístřeškem.

14.2.2015  Odstav Markes Julius Ceasar

Na odstav hřebečka jsme se dlouho připravovali. Nebylo jednoduché odhadnout, co by pro něj bylo nejlepší. Vzhledem k tomu, že nefunguje v České republice kvalitní odchovna hřebců, kdy by bylo nejideálnější zapojit mladé a rozjívené chlapce do smíšených stád, musíme si chovatelé vzájemně pomoci. Původní myšlenka zapůjčit si (případně koupit) hřebečka stejně starého se ukázala jako ne úplně dobrá, protože Julius vykazuje už od ranného mládí velmi silné hřebčí chování a dominanci. Po pečlivých úvahách jsme se dohodli s Luckou Kočovskou (Hřebčín Viklan Kadov), že si zapůjčíme dvouletého Modráčka of Kadov, který je znalý chování ve větší skupině , včetně dospělého hřebce. No, odstav proběhl ne úplně růžově, kdy náš chlapec se opravdu hodlal stát vedoucím v této malé skupině a jejich "hry" byly úměrné rvačkám dospělých hřebců včetně hlasové kulisy. Stále ještě nevím, kdo z nich bude vedoucí (a to ještě netuší, že jak se dají do party, přiřadíme k nim dospělého hřebce). Dnes už alespoň se tolerují a k mé radosti to vypadá, že Modráček získává převahu, která by pro našeho sebevědomého kluka byla ideální.

7.2.2015  Markes Philadelphia H. v novém domově

Markes Philadelphia H.Naše malá Markes Philadelphia H změnila dnes svoji rodinu. Byla prodána do Hřebčína Kadov sl. Lucii Kočovské. Klisnička má kouzelnou, mírnou a klidnou povahu. Je jednou z prvních dcer hřebce Harviestoun Petraeus a již druhou odchovanou klisničkou po Harviestoun Pascali. Lucce přejeme s Philuškou krásné chvíle .

Harviestoun Pascali

9.9.2014   I. Shetland pony show, Pardubice 2014 podruhé

Klisna mojí dcery Karolíny - Millhouse Vectra
Otec: Millhouse Respectable
Matka: Milhouse Volatile

získala na této výstavě krásné druhé místo - klisny 4 leté a starší za naší Markes Premirea H, kdy kvality byly velmi vyrovnané.
Karolína soutěžila ve třídě Mladý vystavovatel, kdy byla vypsána i třída pro juniory do 18 let. Právě s Millhouse Vectra v této třídě zvítězila.9.9.2014  I. Shetland pony show, Pardubice 2014

Naše mladá klisnička - čtyřletá odchovaná

Markes Premiéra H
Otec: Harviestoun Precocius
Matka: Harviestoun Pascali

získala na této výstavě
1) první místo - klisny 4 leté a starší
2) šampion shetland pony kategorie standard
3) senior šampion shetland pony
4) SUPREME ŠAMPION VÝSTAVY (KLISNIČKA PORAZILA ŠAMPIONY KATEGORIE VŠECH PLEMEN MOOUNTAIN AND MOORLAND PONY)

Jsme opravdu velmi rádi, je to první odchovaná klisna hřebčína Markes na liniích Harviestoun.

2.6.2014  Přesun poniček ustájených v komerční stáji

Karolina má stále ustájenou naši sportovní klisničku Air of Chestnut Stable v komerční stáji, aby se s ní mohla připravovat na veřejná vystoupení (agility). Přesunuli jsem k ní jako společnice i další klisničky, které k naší lítosti mají v režimu 24/7 v našich podmínkách problém. Jedná se o Thordale Zsa Zsa, která začala trpět letní vyrážkou a Millhouse Vectra, kerá sice zdravá, avšak nemá ráda teplo Jižní moravy. Provoz stáje na Kratochvilce končil a tak jsem se přestěhovali do bližší lokality - do Tetčic u Brna.

31.5.2014  Narození Markes Melde

31.5.2014 s klidem sobě vlastním, v nestřežených 15 minutách porodila zkušená Marsha v.d. Kuiperij ráno v 8.15 hod malou holčičku, která dostala krásné jméno Markes Meldë. Je to první odchovaná dcera po Olympia v Geldersoord, Měla bezva porodní velikost a byla velmi životaschopná. Zkušená Marsha se ani nezpotila, porodila za pár minutek a žrala v poklidu dál seno, kdybychom si nevšimli stojícího uzlíčku pod vemínkem, tak ani nevíme, že něco proběhlo v prvním okamžiku.

7.5.2014  Narození Markes Julius Ceasara

Klisna Bluemull Brigdi se chystala k porodu dva dny a po poslední probdělé noci, kdy jsem čekala, že to musí přijít, jsem namísto každodenních ranních tří hodin spánku (kdy mě střídala děvčata), jsem se raději šla na klisnu podívat. Čekala na mě a když jsem všechno připravila, začal porod. Když vyšla kopýtka, bylo jasné, že to bude obřík. Porod byl velmi těžký a dlouhý, bez pomoci silné a zkušené kolegyně Zuzky bych malého sama nevytáhla. I tak už to vypadalo špatně, malý byl fialový, nedýchal - začali jsem masírovat a bojovat o jeho život. Rozdýchal se po chvíli a tak moc děkuji Zuzce,bez které nevím nevím... Kluk je od začátku velmi velký a krásný. Dá -li Bůh mu dospět,, tak nějak cítím, že to bude "velký hřebec".

19.4.2014  Prodej několika poníků

Po pečlivém zvážení jsme se rozhodli prodat několik našich poníků, neboť si budeme chtít ponechat všechna letošní hříbata a část loňských. Uvažujeme o těchto ponících: Millhouse Vectra, Thordale Zsa Zsa, Markes Sophia, Markes Philadelphia. Hříbata pouze do výborných podmínek a dalších poníků - ideálně hříbat. Ještě uvažujeme o dalším mladém hřebci k prodeji. Více info po telefonu případně emailu.

12.4.2014  Příjezd klisen na připuštění

Na půdu hřebčína se vrátila na nějaký čas prodaná klisna Kinkell Emmeline, která je nyní v majetku Lucie Kočovské. Ona a jeji stájová kolegyně Yarpha Venus se přidají k naší Harviestoun Pascali. Tyto klisny jsou zde na připuštění k Harviestoun Petraus. Emmelinka poznala jak naše klisny, tak hřebce.

11.4.2014  Eiger Izzard na připouštěcí stanici Viklan Kadov

Izzard po úspěšné Licentaci zůstal na čas jako plemeník v hřebčíně Viklan Kadov u paní Lucie Kočovské. Hřebeček se chová velmi pěkně ke svým klisnám a u nás na hřebčínu patří k nejmilejším plemeníkům. Čekáme po něm zatím jedno hříbátko s Chasend Isabel.

11.4.2014  Licentace hřebců České republiky II.

Náš druhý hřebec Eiger Izzard održel ve velmi silné konkurenci také výborné hodnocení (znovu připomínám, že komise hodně zpřísnila výběr). Hřebec získal celkové bodové ohodnocení 7,5 bodu : 8 typ, 8,5 stavba těla, 6,5 končetiny, 7 pohyb.

11.4.2014  Licentace hřebců České republiky

V letošním roce jsme se rozhodli poprvé se zúčastnit českého výběru hřebců k zápisu do Plemenné knihy. Připravovali jsme hřebce dva : Olympia v. Geldersood a Eiger Izzard. Olympia získal ve velmi silné konkurenci nejvyšší hodnocení (získali pouze dva hřebci), kdy komise pro letošní rok byla velmi, velmi přísná. Hřebec obdržel tato dílčí bodová hodnocení: 9 typ, 8 stavba těla, 8 končetiny, 7 pohyb - zrovna poslední známka nás překvapila, neboť hřebec vlastní Licence v Německu, Dánsku, Švédsku a Velké Británii, kdy jeho pohyb patřil vždy k nejvíce ceněným.

8.10.2013  Hřebec - Olympia v. Geldersord

Téměř rok jsme čekali na import hřebce Olympia v. Geldersord. Tento hřebec je jedním z posledních plemenných hřebců v Evropě se 82,5 % Marshwood krve a 12,5 krve Transy a to ihned v první generaci předků. Tato klasická kombinace zaručuje vynikající krevní spojení v návaznosti na Marshwood linie. Jeho otcem je úžasný On the Rocks of Marshwood (Gletness Rockall - Pauline of Marshwood)a matkou Eleonora v. Geldersord (Newton v Dorpzicht - Julie of Marshwood). Sám hřebec má svoje velmi úspěšné potomky již v chovu (plemenné hřebce) jak Německu, Holandsku, tak ve Švédsku..) Podrobnosti o jeho vynikajících výsledcích ve zkouškách, výběrech a potomcích naleznete již brzy v jeho medailonku. Hřebec se bude na jaře 2014 ucházet o českou licenci.

3.10.2013  Odvážná myšlenka je zrealizována!!!!

Konečně se podařilo! Našemu hřebčínu se po letech splnil sen - chov poníků na původních "čistých " krevních liních již zaniklého hřebčína Marshwood. Předky z této linie vlastní v pedigree téměř všichni shetlandští poníci, ovšem v dnešní době vydatně zředěné jiným krevními liniemi, neboť opravdu jen několik málo chovatelů se vynasnažilo zachovat tyto poníky v čistotě této krve.
Přivítali jsme tedy po letech hledání na našem hřebčínu první klisnu s většinovým podílem Marshwood krve: Marsha vd Kuiperij po otci Jolly Roger of Marshwood (Gletness Rockall - Robin). Z matčiny strany je mateřská linie Bloom of Marshwood a z otcovy Chicago v.h. Woudal - Marshwood linie S. Klisna má báječnou povahu, je krásná a dokonale zapadla mezi naše klisny.

3.10.2013  Návrat klisen z Dánska

S podzimem se nám vrátily naše dvě klisny z reprodukčního "výletu" do Dánska. Vzhledem k tomu, že je pro nás podstatný liniový chov a k těmto dvěma klisnám nemáme zatím vhodné hřebce, poslali jsme je tedy k našim přátelům - rodině Vihrsových . Ryzá klisna Kinkell Gracious za nádherným ryzákem Rosedome of Transy a Bluemull Brigdi za Waulkmill Jupiter. Děvčata okamžitě poznala , že jsou doma a po nezbytné karanténě se bez potíží začlenila do mateřského stáda klisen.

2.10.2013  IX. Národní šampionát Shetland pony ČR III.

Třetí naše zúčastněná klisna šampionátu byla Kinkell Evali. Tato klisna je pro mne zatím nejlepší klisnou vůbec, avšak má trochu potíže s váhou, kterou musíme během roku k její nelibosti korigovat a i tak na výstavách dostáváme zpětnou vazbu o tomto menším problému. Nicméně v letošním roce prokázala v silné konkurenci svoje kvality a získala tato ocenění:
Nejlepší klisna 4 letá a starší (standard typ).
Vícešampion kategorie Shetland pony – standartní typ ČR
NÁRODNÍ ŠAMPIONÁT ČESKÉ REPUBLIKY 2013 – SHETLAND PONY - Senior Vícešampion ČR

28.9.2013  IX. Národní šampionát Shetland pony ČR II.

Druhou zúčastněnou klisnou byla námi odchovaná Markes Premiéra H.
Tato klisnička se umístila na prvním místě v tříletých klisnách. Premiéra je velmi hodný a charakterní poník, nesoucí v sobě čisté krevní linie Harviestoun.

27.9.2013  IX. Národní šampionát Shetland pony ČR I.

V letošním Národním šampionátu České republiky shetland pony jsme měli tentokráte pouze tři želízka v ohni. Poprvé v historii hřebčína jsme měli svého favorita také v kategorii mini typ. Nádherná ryzá klisna Chasend Isabel splnila naše očekávání a získala své první místo v kategorii klisny 4 leté a starší. Tato klisna má vynikající exteriér a také charakter. Těšíme se na její hříbě v příštím roce!

11.9.2013  Kinkell Emmeline prodána

Ve středu 11.9. si odvezla od nás paní Lucie Kočovská skotskou klisničku Kinkell Emmeline (příbuznou na naší Kinkell Evali) která splňovala atributy, které požaduje pro svůj hřebčín. Klisnička je menšího rámce, korektním postojem s krásnou hlavou. Je také velmi hodná, ale bohužel u nás ve velkém stádě klisen byla upozaděná a neměla to jednoduché. Přejeme Lucce a Emmelince mnoho krásných společných chvil!

11.9.2013  Milá návštěva na hřebčíně

Dorazila k nám velmi milá návštěva dvou nejvýznamnějších chovatelek shetland pony v České republice. Přivítala jsem paní Magdu Skalickou z hřebčína Permoník a paní Lucii Kočovskou z hřebčína Viklan Kadov. S děvčaty jsme celý den procházeli a hodnotili naše poníky za krásného podzimního počasí a výborné nálady.

25.8.2013  Zadáme k odběru jedno z letošních hříbat

Zadáme nádherné hříbě v barvě rezavo -bílý skewbald, které bude po odstavu k prodeji. Je to klisnička, narodila se 16.6.2013 a jmenuje se Markes Sophia. Matkou je jedna z nejcharakternějších, velkých klisen - Yarpha Smoogro a otcem klisny je hřebec Knock Fortune Maker.
Klisna bude bude mít v dospělosti cca KVH 100 cm a bude velká a mohutná s širokou možností využití: pony sport, zápřahy, chov... Je třeba pamatovat na její pastevní odchov s kamarády, neboť jen za tohoto předpokladu vám vyroste nádherný psychicky vyrovnaný poník. K odběru bude v dubnu 2014.

Matka : Yarpha SmoogroOtec: Knock Fortune Maker

22.8.2013  Prodej několika poníků

Hřebčín Markes prodává nyní několik poníků ze základního stáda importovaného z Velké Británie, a to z důvodu ponechání si letošních hříbat a změny hřebců. Brzy zde naleznete podrobné informace. Ceny lze při garanci dobrého domova snížit.
Jedná se o: Bayview Flair, Kinkell Emmeline, Millhouse Vectra, Wells Gold Nugget a další.

13.7.2013  Eiger Izzard

V posledním transportu přicestoval s naší malou ryzečkou také hřebec Eiger Izzard (linie Kerswel), kterého si pro ni ve Velké Británii vybrala Karolína. Hřebec to po transportu neměl jednoduché s aklimatizací, nicméně dnes už konečně nabírá a v příštím roce jej představíme na některé z výstav. Má výborný charakter, výbornou kostru a malou kompaktní hlavu. Stal se z něj malý mazlík hřebčína..

28.6.2013  Markes Philadelphia

Dlouho očekávané poslední hříbátko se narodilo 28.6.2013 o půl čtvrté ráno a k naší velké radosti to byla opět holčička. Dostala od manžela krásné jméno - Philadelphia. Vzhledem k tomu, že je poslední, tak se zdá oproti těm dvěma dříve narozeným halamům malinká, ale roste do krásy den ze dne.

16.6.2013  Markes Sophia

V neděli 16.6.2013 se večer, v 9.45 hod narodila další klisnička - Markes Sophia s neobvyklou barvu pro hřebčín Markes. Otcem klisničky je hřebec v majetku paní Ivany Křivé - Knock Fortune Maker. Klisnička bude pravděpodobně v budoucnu nabídnuta k prodeji.

16.6.2013  Harviestoun Petraeus - v Anketě o nejkrásnějšího koně ČR

Náš hřebec Harviestoun Petraeus se stal kandidátem za shetland pony v Anketě Nejkrásnější kůň České republiky 2013. Podrobnosti zde: http://dev.aschk.cz/anketa/hlasujte-v-ankete-nejkrasnejsi-kun-cr-2013-pony-a-miniaturni-kone. Anketa pro malé koně končí však půlnocí 16.6.2013, nicméně již účast v této soutěži je pro nás ctí, neboť jej prezentuje opravdu typický originální shetland pony. Fotografovala: Zuzana Buráňová

14.6.2013  Markes Emilia

13.6. 2013 se ráno v 4.45 hod. narodila naší báječné klisně Westpark Emily-Jane krásná černá klisnička s hvězdičkou na čele, která dostala jméno Markes Emilia. Velmi jsme si přáli, aby hříbátko byla holčička, neboť tu si chceme na hřebčíně ponechat. Otcem je Harviestoun Petraeus. Vítej v naší rodině!!!

2.6.2013  Minishetlandi v Markes!

S obrovským nadšením jsme přivítali v květnu první minishetlandy. Filozofie našeho chovu standardních poníků zůstává i nadále stejná, avšak nejmladší člen rodiny - Karolína, už dlouhou dobu po minishetlandech v ryzé barvě pokukovala. A tak jsme na naší půdě přivítali nádhernou klisnu Chasend Isabel z Velké Británie (Chasend Stud). Klisna splňuje všechny naše představy o malé, krásné ryzce. Současně přicestoval i kompaktní, krásný mini hřebec v taktéž ryzé barvě - Eiger Izzard (Eiger Stud). Vítejte v novém domově!!! -

11.5.2013  Kinkell Gracious - připuštění v Dánsku

Vzhledem k tomu, že na území České republiky se zatím nenachází plnopůvodový standardní hřebec ve vhodných krevních liních, které je nutno zachovat pro udržení typu, zvolili jsme s radosti opět nabídku rodiny Vihrsových a odvezli naši Kinkell Gracious k ryzému hřebci Rosedome of Transy. Tento nádherný a jedinečný hřebec, kterého jsme měli možnost vidět už před třemi lety, byl importován přímo z Transy Stud od p. Dougal Dicka. Klisny tedy cestovaly spolu, zvládly vše zcela bez problémů a budeme se těšit na jejich potomky.

11.5.2013  Bluemull Brigdi - připuštění v Dánsku

Naši milí přátelé z Dánska (rodina Vihrs) vlastní fantastického hřebce z chovu paní R. A. Provan - Waulkmill Jupitera. Tento hřebec v loňském roce získal mnoho umístění a titulů Championa s vynikajícími bodovými ohodnoceními (která jsou mimo jiné v Dánsku velmi přísná). Hřebec velice dobře sedí na krevní linie naší klisny Bluemull Brigdi (Bluemull stud), a tak slovo dalo slovo a Brigdi v květnu odcestovala na připuštění do Dánska, kde zůstane do potvrzení březosti.

7.4.2013  Air of Chestnut Stable odjela


Pracovní klisnička Air of Chestnut Stable se stala členem Junior Equiteam Míši Zachové v její westernové stáji na Kratochvilce. Společně s Karolínkou se budou účastnit jak neoficiálních westernových závodů, tak různých dalších koňařských akcí. Air se okamžitě stala atrakcí a miláčkem stáje.

7.4.2013  

V loňském roce (2012) jsme opět celá rodina podnikli cestu do Velké Británie za shetlandy. Získáváme zde každoročně mnoho nových informací ohledně poníků a jejich chovu. Také se rádi pozdravíme s našimi přáteli, kteří se originálním poníkům věnují po mnoho generací. Navštívili jsme také opět aukci registrovaných shetland pony v Aberdeenu, která je mimo obchodu také důležitým místem pro přátelská setkání chovatelů z celé Evropy. V loňském roce s námi výlet podnikli Martin a Eliška Křivá z hřebčína Plamp.

1.4.2013  

Jak už napovídá předchozí příspěvek, Hřebčín Markes se po několika letech začíná profilovat podle zájmů členů rodiny. Na hřebčín se konečně vrací myšlenka Jiřího Marka, a to chov poníků na původních britských liniích z již zaniklého hřebčína Marshwood. Nebylo jednoduché získat chovný materiál, který by nesl vysoký podíl této krve (minimálně 85%). Po několika letech se zadařilo a na podzim 2013 přicestují poníci z dalekého Švédska, kteří splňují naše požadavky. S radostí přivítáme hřebce s mnoha evropskými licencemi a s vynikajícím hodnocením, kdy jeho synové jsou již úspěšně používáni v chovu: Olympia v. Geldersoord - těšíme se!

26.3.2013  

Již brzy docestují na hřebčín první minishetlandi naší dcery. Karolína se bude v budoucnu zabývat nejen chovem standardních ryzáků, ale i v ryzáků v mini typu. Hřebec Eiger Izzard, kterého si sama vybrala ve Velké Británii, nám byl následně nabídnut, za což majitelům děkujeme a budeme se těšit na jeho působení v České republice.

8.9.2012  

Velkým úspěchem se stala účast na Národní výstavě třílelé klisny Bluemeull Brigdi, kterou jsme zakoupili jako hříbě ve Švédsku. Klisna jednak zvítězila ve třídě tříletých mladých koní a stala se Šampionem kategorie shetland pony - standardní typ. V Šampionátu České republiky klisna získala tuitul senior šampion České republiky a také zvítězila v rámci celé Výstavy koní britských plemen, kdy se stala Šampionem výstavy. Byli jsme velmi potěšení touto skutečností, neboť hříbě, které se nám jevilo před lety jako nejlepší, opravdu vyrostlo do vynikajícího poníka. Děkujeme také její chovatelce paní Martě Persson.

8.9.2012  

Národní výstava v Pardubicích byla také pro náš hřebčín úspěšná ve třídě klisen 4 letých a starších. V početném poli se naše dvě klisny umístily na prvních místech. Vítězkou této třídy se stala klisna p. Jiřího Marka - Merkisayre Jannete a po té postoupila i do šampionátu ČR. Klisna dle posuzovatele představuje typ klisny, který je preferován GB. Na místě druhém se umístila zkušená show klisna Westpark Emily-Jane, která představuje starší klasický typ shetlanda.

8.9.2012  

Národní výstavu v Pardubicích ve třídě 4 letých a starších hřebců shetland pony ovládl hřebec Harviestoun Petraeus, který prokázal při tak náročné akci (jak pro koně tak pro lidi) své nesporné kvality. A to jak exteriér, tak především vynikající charakter a ovladatelnost. Hřebce přivezl p. Marek v den výstavy, kdy jej velmi brzy ráno naložil od jeho rodiny klisen.

8.9.2012  

V sobotu 8. září se již tradičně v Pardubicích v rámci mezinárodní výstavy "Koně v akci", konala Národní výstava shetland pony spojená s Šampionátem shetland pony ČR. Přivezli jsme letos do Pardubic 5 klisen a také (po mnoha urgencích přátel chovatelů) jednoho z našich hřebců. Akce byla pro naši celou rodinu velmi náročná, neboť klisny byly na Pardubickém závodišti po celé čtyři dny. Velkou radostí bylo, že jsme získali mnoho ocenění. Náš odchovanec - klisna Markes Premiéra H. byla první ve třídě mladých 1 - 2 letých klisen a v Národním šampionátu ČR získala titul Junior Vícešampion ČR.

18.8.2012  

Vožická výstava byla nakonec pro zcela nezkušenou mladou Bluemeull Brigdi (vzhledem k tomu, že se ukázala na veřejnosti poprvé) velmi úspěšná. Získala první místo ve třídě mladých 3 - 4 letých klisen a zároveň se stala Šampionem shetland pony standard, Mladá Vožice. Byl to pro nás pěkný den a děkujeme pořadateli, paní Janě Hájkové.

18.8.2012  

proběhla Výstava pony v zámecké zahradě, Mladá Vožice. Tentokráte jsme přivezli klisny dvě. Starší a zkušenější Kinkell Evali (ta jela pro to, že patří k nejvyrovnanějším poníkům a měla za úkol být uklidňující kolegyní na cestě mladé Brigdi), která získala tentokráte druhé místo ve třídě 4 letých a starších klisen. Stala se však na konci akce miláčkem nejměnších dětí, které se na jejím hřbetě po výstavě vystřídaly.

12.8.2012  

Navštívili jsme téměř po měsíci naši klisnu Yarpha Smoogro, která je nyní v hřebčíně Plamp. S radostí jsme zjistili, že klisně pobyt v kopcích velice prospívá a dostává se do výborné kondice (u nás vypadala až příliš blahobytně). Děkujeme Ivance Křivé za její vzornou péči.

6.8.2012  

Právě jsme se vrátili z několikadenní cesty v Holandsku, kde se konala Mezinárodní shetland pony show v Ermelu k 75. výročí vedení holandské Plemenné knihy. Měli jsme možnost zhlédnout na 700 poníků z celé Evropy, pozdravit mnoho přátel a zároveň je podpořit ve výstavních a soutěžních kruzích. Zhodnocení celé akce naleznete později na těchto stránkách v odkazu "Články" a také celou fotogalerii.

16.7.2012  

Klisna Yarpha Smoogro byla odvezena na přátelskou výměnu do Hřebčína Plamp k paní Ivance Křivé do Krkonoš.
Kopcovitý terén, jak doufáme, klisně jednak pomůže k lepší kondici a zároveń bude běhat s hřebcem Knoc Fortune Maker. Můžeme tedy očekávat z tohoto spojení v příštím roce hříbátko nesoucí v sobě vzácné staré lilnie "S" z Marshwoodu.

2.6.2012  

Klisnička Gioia je už velká holka, u které se potvrzuje, k naší velké radosti, výborná, klidná povaha, zděděná po svých rodičích.
Velmi miluje malé děti (koukají si z oči do očí) a vůbec vše co se děje na hřebčíně (takové krmení králíků je jedna z nejoblíbenějšíh odpoledních činností. Mámu nechá někde v dáli a jak nás uslyší seběhně dolů do areálu, kde ji pustíme k nám a ona u všeho se zájmeme asistuje. Na obrázku je s malým Zbyňkem - synem naší ošetřovatelky.

24.4.2012  

Druhý den jsme už malou Gioiu přesunuli na menší pastvinu.

archiv26.jpg

23.4.2012
V pondělí ráno po příchodu na hřebčín mě čekalo velké překvapení. Klisna Kinkell Gracious nebyla v porodním padocku sama! Koukal na mě ještě jeden koník - právě narozená (ještě mokrá) černá klisnička. Přišla jsem krátce po porodu, který proběhl v pořádku. Klisnička bude v majetku naší dcerky Karolíny (maminka Gracious jí patří také) , která měla už dloho předem připravená jména (kluka i holčičky). Takže, máme velkou radost a vítáme na světě malou Markes Gioiu!

archiv26.jpg

11.4.2012
Na brněnském výstavišti ve dnech 31.3. - 4.4. 2012 probíhal veletrh Techagro 2012. Součástí této akce jsou prezentace jednotlivých plemen koní a jejich využití. Naše dcera Karolína byla členem westernového ranče vedeného pod taktovkou Michaely Zachové (www.equifarm.cz) a pracovala také pro chovatelku plemene minihorse Moniku Brožíkovou (www.americanminihorse.estranky.cz). Všem děkujeme.

archiv25.jpg

24.3.2012
Mladí dvouletí hřebci cítí přicházející jaro a začínají mezi sebou mimo hrátek také soupeřit. Zanedlouho budou pro jejich i náš klid přemístění na čas do areálu našeho přítele, kde klisničky neuvidí žádné.

archiv24.jpg

31.12.2011
Milí kolegové, přátelé, nadšenci pro shetland pony, přeji vám všem do nadcházejícího roku 2012 především mnoho zdraví, štěstí, lásky a také osobních i pracovních úspěchů. Renata Marková

archiv23.jpg

8.11.2011
Poníci jsou už stažení z pastvin do areálu hřebčína, kde přezimují a kde budeme moci snadno o ně pečovat(napájení v mrazech , aj.) Připravujeme se jako všichni na odpočinkové obodbí. Karolína ještě na poslední chvíli připomíná mladým (nezkušeným) klisničkám, co se po nich za čas (na jaře) bude chtít, kdy využívá stále pěkného počasí a trénuje.

archiv22.jpg

8.11.2011
Bluemull Brigdi se již zabydlela v novém domově a bez potíží se začlenila do stáda mladých klisen. Manipulace s ní je velmi snadná a má vynikající charakter.

archiv21.jpg

27.9.2011
V úterý po poledni k nám přicestovala ze Švédska dvouletá klisnička Bluemull Brigdi, na kterou jsme čekali více než rok. Klisničku jsme si vybrali v minulém roce při návštěvě Hřebčína Bluemull, kdy nám ji jeho laskavá majitelka Marta Persson ponechala u sebe až do odvozu.Brigdi je velmi pěkná, souměrná klisnička prochovaná na linie Transy, Marshwood a Netherley s milou povahou. Budeme se těšit na její další působení v hřebčíně

archiv20.jpg

3.9.2011
Kinkell Evali reprezentovala náš hřebčín na Národní výstavě shetland pony v Pardubicích ve třídě 4 letých a starších klisen v černé barvě. Letos byla poprvé vystavena a i přesto obhájila svoje kvality a získala skvělé první místo. Dostala se také do celkového šampionátu, což je při tak velké konkurenci výborný úspěch.

archiv19.jpg

3.9.2011
Výstavní premieru měla také Karolínčina nová klisna Kinkell Gracious, která se ve výstavní třídě barevných 4 letých a starších klisen umístila na pěkném druhém místě.

archiv18.jpg

3.9.2011
Národní výstava shetland pony v Pardubicích byla opět pro nás výstavně úspěšná. Mladá, tříletá klisna Bayview Flair byla v kategorii tříletých klisen ohodnocena jako nejlepší a zvítězila ve své třídě. Dostala se také do celkového šampionátu výstavy. Klisna má velice elegantní a výrazný pohyb, který se snoubí s pěknou stavbou těla a krásnou hlavou.

archiv17.jpg

3.9.2011
Na letošní vrchol výstavní shetlandářské sezony v Pardubicích, přicestovali k naší velké radosti přátelé z Dánska. Jednak báječná rodina Vihrsových z Hřebčína Vihrsgården (jejich dcery patří ke špičkám v umění připravit a předvést poníka na výstavě) a také přátelé z Hřebčína Hjortholm. Setkání bylo velmi příjemné pro obě strany a děkujeme za podporu naší ekipy po celou dobu akce. Děkujeme také Christině Vihrs, která nám pomohla v závěrečném šampionátu, do kterého se nominovali všichni naši poníci, kdy vedla jednoho z nich.

archiv16.jpg

3.9.2011
Na Mezinárodní výstavě koní v Pardubicích (Koně v akci) se konaly v sobotu 3.9. dopoledne Vozatajské závody pro pony. Naše dcera Karolínka si v pátek (2.9.) domluvila a poprvé zkusila klisničku shetland pony našich přátel ze Stáje Magic Star (kterým tímto velmi děkuji). Po roční přestávce (obou ) si tedy v pátek lehce potrenovali a nakonec se na poslední chvíli i dohlásili do Vozatajského parkuru juniorů. Díky šikovnosti obou (zkušenosti klisny a šikovnosti a klidu Karolínky), tuto soutěž vyhráli a nechali za sebou ostřílené juniorky!! Gratulujeme oběma !

archiv15.jpg

30.7.2011
Dne 30.7. 2011 se v jezdeckém areálu Podkrušnohorského Zooparku v Chomutově konala již III. Shetland pony show, na kterou jsme přivezli tentokráte dvě klisničky. Jednak čyřletou MERKISAYRE JANETTE, která získala první místo ve třídě 4 letých a starších černých klisnách. A druhak tříletou BAYVIEW FLAIR, která obhájila svoji pozici ve tříletých klisnách a stala se vítězkou třídy. Mimo to nás velmi potěšilo její další umístění. Stala se ŠAMPIONEM celé kategorie standard shetland pony (zahrnuta byla hříbata, mladí i dospělí), kdy porazila ve finále hřebce PHILIPA V.D. SCHAAPSHOEVE. A v neposlední řadě se stala JUNIOR ŠAMPIONEM celé výstavy. Byla to pro nás velká radost.

archiv14.jpg

6.7.2011
Máme tu čest přivítat na půdě hřebčína plemenného hřebce pocházejícího ze známé britské linie Harviestoun (Severní Skotsko). Hřebec Harviestoun Petraeus prošel v březnu letošního roku oběma výběry hřebců ve Velké Británii a je připraven k chovu.
archiv13.jpg

6.7.2011
Klisna Kinkell Gracious docestovala ze Skotska v úterý 5.7.2011 večer k velké radosti Karolínky, která se stala její novou majitelkou (dcera bude v chovu preferovat ryzáky). Klisna splňje všechny atributy kvalitní chovné klisny a budeme se těšit z jejích dalšího působení v hřebčíně.

archiv12.jpg

18.6.2011
V Rosicích u Brna se konal v sobotu 18.6.2011 tradiční Rosický Voříšek, kterého jsme se tentokráte v kategorii psů bez PP zúčastnili s naší yorkshire fenečkou Peggy. Roli vodiče se zhostila opět Karolínka, kdy Peggy získala první místo ve své třídě a také třetí v celém šampionátu. Gratulujeme Káji opět!

archiv11.jpg

11.6.2011
Naše dcera Karolínka se se svojí sportovní klisničkou Air of Chestnut Stable zúčastnila také soutěží a závodů, konaných v rámci IV. Moravské výstavy shetland pony v Tetčicích. Štěstí jim přálo (také spolu předem hodně trénovali) a získali jedno druhé a třetí místo. Káji gratulujeme!

archiv10.jpg

11.6.2011
Na IV. Moravské výstavě shetland pony v Tetčicích u Brna jsme letos získali tři první místa v několika třídách (Markes Premiera H., Bayview Flair a Millhouse Vectra), dále tři druhá místa(Thordale Zsa Zsa, Air of Chestnut Stable a Merkysaire Janette) a v neposlední řadě také dva tituly: Junior Šampion standard (Markes Premiera H) a Vícešampion Senior standard (Millhouse Vectra). Děkujeme také naší kamarádce Lucii Černé, která předvedla výborně dvě klisny a Monice Mančíkové při šampionátu. Velmi mnoho nám pomohly při tak velkém počtu přihlášených poníků, jak s prací kolem nich, tak s předváděním. Výstavu letos posuzoval výborný český tandem - p.Doc. Ing. Miroslav Maršálek CSc a Bc. Jana Horáčková. Akce proběhla ve skvělém komentáři paní Ivety Lewingerové.

archiv9.jpg

5.6.2011
Dvory nad Žitavou, kde probíhala Národní výstava koní Slovenska nás přivítaly slunečnými a velmi teplými dny, kdy jediná záchrana byl stín stromu u zaparkovaného auta (který jsme zabrali hned ráno). Dva dny tepla, kdy teploměr ukazoval neuvěřitelných 43 stupňů C, jsme naštěstí přežili bez úhony.

archiv8.jpg

4.6.2011
Skvělá Westpark Emily-Jane navázuje na úspěchy z loňského roku, kdy v sobotu 4.6. 2011 získala na Národní výstavě Slovenska s mezinárodní účastí, konané ve Dvorech nad Žitavou (Nové Zámky) první místo.
Opět ji vedla Karolínka, se kterou tvoří velmi šikovnou dvojici. Druhá naše zúčastněná klisna Millhouse Vectra obsadila místo druhé.

archiv7.jpg

31.5.2011
Na konci května začala první připouštěcí sezona Hřebčína Markes. Náš, ve Velké Británii licentovaný hřebec, dostal poprvé svoje klisny. I přes svoji nezkušenost se k nim chová velmi dobře. Budeme s radostí očekávat v příštím roce jeho první potomky.

archiv6.jpg

17.4.2011
Markes Premiera vstupuje do nové etapy života a to bez maminky Harviestoun Pascali. Odstav probíhá v klidu a bez potíží. Klisničce přejeme úspěšný start do života.

archiv5.jpg

8.4.2011
Klisny si užívají posledních společných chvil ve stádě s mladými i hříbaty. Za měsíc budou už rozděleny a čtyřleté a starší klisny utvoří s našim hřebcem rodinu

archiv4.jpg

10.03.2011
Při nedávné návštěvě Krkonoš jsme se byli podívat ve Stáji Plamapalačka v majetku paní Ivany Křivé, kde stojí její nedávno zakoupený hřebec z Velké Británíe – Knock Fortune Marker. Byli jsme opravdu zvědaví jak tento nositel starých liníí již zaniklého hřebčína Marshwood vypadá. Je to hřebec v tradiční kostře s pěknou hlavou a vynikajícím charakterem. Pohyb jsme tentokrát pro množství sněhu neměli možnost posoudit a tak se na něj budeme těšit při jarní Licentaci hřebců ČR v Kadově.

archiv3.jpg

31.10.2010
Dnes jsme si přivezli z Hřebčína Vihrsgården (Dánsko)malého odstaveného hřebečka. Je to chlapec s líbezným charakterem, velmi ochotný a milý ke koním i k člověku. Jeho původ jej předurčuje pro roli budoucího plemeníka několika našich klisen. Věříme, že se mu bude u nás líbit a rodině Vihrs za něj velmi děkujeme.

archiv2.jpg

16.10.2010
Dnes v časných ranních hodinách dorazily klisny vydražené na aukci v Aberdeenu včetně zakoupených poníků ze soukromých hřebčínů Kinkell a Thordale.
O jejich transport přímo ze Skotska se opět postaral p. Bronislav Šup (www.supsemsuptam.cz). Všech pět poníků v sobě nese pro nás zajímavé krevní linie Wells, Waulkmill a Transy. Již se aklimatizují a začleňují do základního stáda.
Pro fotogalerii klikněte zde.

archiv1.jpg

12.10.2010
V září skončila výstavní sezona a tak jsme mohly v říjnu znovu s dcerkoustejně jako vloni podniknout cestu k našim milým známým ve Skotsku. Chystaly jsme se také na tradiční podzimní aukci registrovaných shetlandských poníků v Aberdeenu, kde jsme měly zakoupit koně pro chovatele v České republice (a nakonec přikoupily i k nám). Skotsko jsme tentokráte projely téměř celé, zastavily se v Perthu (v sídle Mateřské plemenné knihy shetland pony) a nově projely až magicky krásné severní Skotsko. Děkujeme tedy všem našim milým přátelům za umožnění strávení krásných chvil v jejich domovech.
Pro fotogalerii klikněte zde.