Hřebčín Markes

Chov shetland pony v originálním typu na liniích chovů Marshwood, Wells, Waulkmill, Harviestoun, Kinkell a Transy

placing gif

Kontakt:
Renata Marková
Email: renmar@seznam.cz
Tel.: 00420 723 901 878

Všichni příznivci shetland pony jsou srdečně vítáni,
ale zavolejte prosím předem.

logo marek a syn
placing gif
placing gif

Novinky

25.6.2016  Návštěva Eynhallow Shetland Pony Stud

Při návštěvě Edinburhu jsme našli společné volný čas, kdy jsme mohli navštívit rodinný hřebčín - Eynhallow Shetland Pony Stud. Tento hřebčín nechová velká stáda poníků, avšak těch několik, které drží ve svém majetku, patří k těm nelepším a nejkrásnějším. co jsme kdy viděli. Jejich chov je založen na vzácných krevních liniích, mimo jiné na liniích Harviestoun (jako náš Petraeus). Bylo nádherné vidět těch několik dokonalých poníků a slyšet moudrá slova..Děkujeme.

12.8.2016  Harviestoun Petraeus - Licentace hřebců ČR 2016

I vydali jsme se na licentaci hřebců pro Českou republiku s Harviestoun Petraeus. Tento hřebec má již Licenci pro Velkou Británii. Jeho dospělé dcery - klisny Markes Emilia (letošní nejlepší) a Markes Philadelphia (třetí nejlepší) na centrálním svodu v Kadově 2016 vypovídají o všem. Hřebec má vynikající kostru, krásnou hlavu dobré osvalení a charakter. Získal tak oprávnění pro chov v ČR se 7,9 body (což je docela málo a bylo to pro mne překvapením, protože zpětná vazba na výstavách a posouzení od renomovaých posuzovatelů vychází jinak). Je to zvláštní a nevím, kde je ten rozdílný náhled, ale v poslední době se stává, že především hřebci vysoko hodnoceni na českých výběrech českými hodnotícími, na výstavách zaostávají za těmi, jež byli na těchto výběrech hodnoceni průměrné někdy až podprůměrně.

6.7.33016  Transport Thordale Dougala

6. červenec byl pro mne velmi těžký, ale na jeho konci, radostný den. Téměř rok jsme se se všemi zúčastněnými připravovali na osudný den, kdy bychom našeho milého hřebce Thordale Dougala připravili na jeho novou cestu, která do poslední chvíle se jevila jako fatální... V posledním okamžiku se našlo pro Dougala řešení, kdy jej přijala mezi své shetlandské chlapce Mahulena Richter Vazan. Vzhledem k poloze (tím i chladnějšímu a drsnějšímu kraji) a zkušenostem tohoto hřebčína dostal Dougal možnost se změnit a překonat svůj stres, který se projevil u nás potížemi.
Musím poděkovat: Jitka Bednářová Smíšková, kterážto jej připravovala pro normální život a manipulaci, kdy za krátký čas dokázala svojí prací a láskou velké pokroky. Ještě k Jitce doplním, on chlapec po těžkém transportu do ČR se uzavřel do sebe a byl opravdu divokým zvířetem u nás, kdy jeho péče byla bezkontaktní jak u zvířat v ZOO. Dovolím si říci, že s nedomestikovanými poníky zkušenosti máme, ale Dougal byl opravdu oříšek.. Díky Jitčině přístupu se byl schopen s člověkem domluvit a proto její role v transportu kdy důvěra i při přispání byla důležitá, akce proběhla úspěšně, děkuji.
Dále chci poděkovat MVDr. Radovanu Kabešovi , úžasnému praktikovi a anesteziologovi z Kliniky chorob koní v Brně, jehož zkušenosti v oblasti manipulace s divokými zvířaty jsou obdivuhodné. Připravil pro našeho kluka přesně na míru dávku pro zklidnění a možnost transportu (osobně jsem tohle považovala za nemožné, děkuji). Dále úžasnému přepravci Pavel Čechovský, kterýžto se s námi připravil fantasticky na tuto těžkou celodenní akci a spolehlivě Dougala převezl do nového působiště. Jsem vždy klidná, pokud mám po ruce profesionály a dnes se opravdu vyplatilo. Poděkovat chci také svoji dceři Karolína Marková.
Hřebce jsme tedy přivezli do "ráje pro nativní poníky" do Hřebčína Vazan paní Mahulena Richter Vazan, které také velmi děkuji za pomoc. Tekly mi slzy, když Pavel otevřel přepravní box a Dougal vyběhl vstříc novému životu. Věřím, že mu v tamních podmínkách bude opravdu lépe a snad se bude moci vrátit k nám později. Ve fotogalerii je průřez akce až do vpuštění na novou pastvinu. Děkuji ještě jednou všem, že tento chlapec dostal novou šanci.....

22. - 26.6.2016  Royal Highland Show

Vypravili jsme se s přáteli hřebčína Plamp podívat se na Royal Highland Show v Edinburghu, Skotsko.
Jde o koňařský svátek, kdy probíhá po dobu pěti dnů jedna přehlídka a výstava koní za druhou, které jsou součástí největšího veletrhu hospodářských zvířat a zemědělské techniky ve Velké Británii. Celé dny se tak člověk pohybuje po nádherném areálu, plným zemědělské techniky, stánků, koní , dobytka, ovcí... a každý den je na co koukat. Shetlandští poníci měli svoji výstavu ve čtvrtek a v pátek šampionáty, kterých bylo nepočítaně. Na takové akci je úžasné to, že se setkáte se všemi přáteli shetlandáři, které člověk ve Skotsku kdy poznal. A poníci ? Jedno krásnější zvíře vedle druhého, výborné připravené a předvedené. Byl to opravdu zážitek. Podrobnější info naleznete v odkazu články později.

14.5.2016  Narození Iberky

14.5.20116 se narodila naší klisně Chasend Isabel krásná klisnička, která ponese jméno Iberka of Kadov. Po otci - Scotty Permoník. Beluška je nyní v pronájmu u Lucky Kočovské na nějaký čas a tak narozená hříbátka ponesou prefix nebo surfix chovu(Kadov).
Přejeme s Beluškou a Iberkou hodně štěstí!

29.5.2016  Narození Markes Beatrice

Ráno ve 4.00 hod vykoukla na svět černá klisnička.
Markes Beatrice
matka: Bluemull Brigdi
otec: Olympia v. Geldersoord

13.5.2016  Narození Markes Rhea

Markes Rhea, černá klisnička, narozena 13.5.2016 kolem 10.00 hodiny večer.
matka: Roshilda af Jäboruder
otec: Nocturne af Jäboruder

1.5.2016  VÝSTAVA KONÍ NA VALAŠSKU 2016

Na prvního máje jsme se vydali podpořit populaci shetlandských poníků Severní Moravy na výstavě koní - Prostřední Bečva. Připravili jsme valacha Wells Gold Nuggeta. Valach je ve výborném typu originálního shetlanda, ovšem typ se příliš nehodnotil a tak "Nugy" skončil někde vzadu. Nicméně dobrou věc jsme podpořili a budeme se těšit na příště.

Starší novinky z našeho hřebčínu