Hřebčín Markes

Chov shetland pony v originálním typu na liniích chovů Marshwood, Wells, Waulkmill, Harviestoun, Kinkell a Transy

placing gif

Kontakt:
Renata Marková
Email: renmar@seznam.cz
Tel.: 00420 723 901 878

Všichni příznivci shetland pony jsou srdečně vítáni,
ale zavolejte prosím předem.

logo marek a syn
placing gif
placing gif

Shetlandští poníci

Shetlandští poníci pocházejí z Shetlandských ostrovů, ležících severovýchodně od Skotska. Malí koníci žili na Shetlandech již v době bronzové, a ačkoliv původ těchto původně divokých poníků není znám, věří se, že jsou příbuzní s původními skandinávskými poníky, Mimo to byli shetlandští poníci pravděpodobně také ovlivněni keltskými poníky přivezenými na Shetlandy Kelty někdy mezi 2000 a 1000 př.n.l. Tvrdé klimatické podmínky a nedostatek potravy způsobily, že se z poníků vyvinula extrémně tvrdá zvířata.
Shetlandští poníci byli původně používání k tahání vozíků, jako soumaři pro transport rašeliny, uhlí a dalšího zboží a k lehčím zemědělským pracím. Během Průmyslové revoluce v polovině 19. století byly tisíce shetlandských poníků odvezeny do Británie, kde pracovali v dolech při těžbě uhlí jako důlní poníci, většinou po celý jejich (často krátký) život.
Plemenná kniha shetlandských poníků byla založena v roce 1890 s cílem zajistit chov čistokrevných, vysoce kvalitních zvířat.
Maximální výška shetlandů chovaných ve Velké Británii je 42 inchů (107 cm).
Shetlandští poníci jsou díky tvrdým klimatickým podmínkám na Shetlandských ostrovech velmi tvrdí a v poměru ke své velikosti i silní. Mají malou hlavu, široce posazené bystré oči, malé a živé uši. Originální shetlandský pony má krátký svalnatý krk, kompaktní podsadité tělo s hlubokým hrudníkem a krátké, silné nohy. Kromě toho je pro ně typická dlouhá, hustá hříva i ocas, a velmi kvalitní vodu nepropustná zimní srst, která je chrání před drsným počasím. Končetiny musí mít korektní postoj. Jsou dlouhověcí a není neobvyklé, že se dožijí více než 30 let.
Shetlandi mohou mít téměř všechny barvy včetně barvy skewbald a piebald, ale nejčastěji jsou černí, ryzáci, hnědáci, bělouši, isabely, plaváci atd.
Shetlandští poníci jsou jemní, klidní, vyrovnaní a od přírody inteligentní, při nesprávném zacházení však mohou být tvrdohlaví a neochotní.
Dnešní shetlandský pony je využívám především jako jezdecký pony pro děti a v zápřeži a přináší radost dětem i dospělým.